Kartal | İSTANBUL
+216 123 45 67

IMAP, SMTP ve POP3 Kurulumu

Yazılım ve Tasarım Atölyesi

IMAP Nedir?

IMAP (Internet Message Access Protocol), anlık olarak istemci üzerinden (outlook, vb…) yaptığını tüm mail işlemlerinizin e-posta sunucunuzdan da canlı olarak gerçekleşmesini sağlayan bir e-posta yönetim protokolüdür. IMAP erişim ile tüm e-postalarınızı bilgisayarınıza indirmek zorunda kalmadan sanki online olarak sunucuda işlem yapıyormuşsunuz gibi e-postalarınızı kontrol etmenizi sağlarsınız. Aynı zamanda birden fazla cihaz (bilgisayar, cep telefonu, tablet, vs…) kullanıyorsanız bunlar üzerinden gerçekleştirdiğiniz tüm işlemler diğer kurulu cihazlarınız tarafından görülecek ve eşitlenecektir. Yani bir cihazdan yaptığınız değişiklikleri e-posta hesabınızın kurulu olduğu başka bir cihazda da görebilirsiniz.

POP3 Nedir?

Pop3 (Post Office Protocol) ile e-postalarınızı ilgili cihaza indirir ve buradan yönetirsiniz. Ancak IMAP ile POP3 arasındaki en büyük fark eş zamanlı e-postalarınızın eşitlenmesidir. Yani diyelim ki e-postanızı hem cep telefonunuza hem de bilgisayarınıza kurdunuz. Eğer Pop3 tercih ettiyseniz tüm gönderilen, alınan, vb… işlemleriniz işlem yaptığınız bilgisayarınızda veya cihazınızda kalacaktır.

SMTP Nedir?

SMTP (Simple Mail Transfer Protocol), aslında özellikle Pop3 gibi bir hizmet kullanıyorsanız veya hiç kullanmıyor olsanız bile sadece e-posta göndermenizi sağlayan temel protokoldür. Eğer kurulum esnasında IMAP ile kurulum yaptıysanız SMPT ayarlarını özellikle yapmanıza gerek yoktur. Ancak POP3 ile yapılan kurulumlarda SMTP port ve adresini de belirtmeniz gerekecektir.

Peki IMAP mı Yoksa POP3 mü Tercih Etmeliyim?

Eğer e-posta sunucunuz iki protokolü de destekliyor ise kesinlikle IMAP kullanmanızı tavsiye ederiz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken asıl nokta, çok sıklıkla gelebilen spam (önemsiz, reklam, vs…) e-postaları hızlıca bilgisayarınızdan veya cihazınızdan silmektir. Aksi taktirde bu e-postalar da sunucunuzda yer işgal edeceğinden e-posta kutunuz kısa sürede dolabilir.

Ayrıca durum ne olursa olsun belli aralıklarla e-postalarınızı bir diske veya başka bir cihaza yedeklemeniz de önemli noktalardan birisidir. Zira IMAP protokolü ile e-posta hesabınızın kurulu olduğu başka bir cihaz ele geçirilir ise bu durumda e-postalarınıza bir daha ulaşılamayacak şekilde veda etmeniz gerekebilir.